Do jakiego typu należysz ?

Jeśli jesteś Ekstrawertykiem (E), to najprawdopodobniej:

Zazwyczaj najpierw mówisz, a potem myślisz i zasadniczo nie masz pojęcia, co za chwilę powiesz, dopóki nie usłyszysz własnych słów; nierzadko wymyślasz samemu sobie:
"Czy ja się kiedykolwiek nauczę trzymać język za zębami ?"
Znasz mnóstwo ludzi i wielu z nich zaliczasz do swoich "bliskich przyjaciół"; lubisz, kiedy biorą oni udział w większości twoich zajęć.
Jesteś przystępny - zarówno wobec znajomych, jak i nieznajomych - i łatwo z tobą rozpocząć rozmowę, chociaż masz tendencję do monopolizowania konwersacji. Dzwonek telefonu witasz z radością i sam nie wahasz się telefonować do znajomych za każdym razem, kiedy masz im coś do powiedzenia.
Lubisz chodzić na przyjęcia i wolisz rozmawiać z wieloma osobami, a nie tylko z jedną, lub dwiema; w rozmowie nie ograniczasz się do tych, których już znasz i zdarza ci się zdradzać stosunkowo intymne szczegóły ludziom zupełnie obcym. Wolisz tworzyć koncepcje w grupie, a nie w samotności; w istocie możesz nawet odczuwać wyczerpanie spędziwszy zbyt dużo czasu na rozmyślaniach bez możliwości sprawdzenia, jak inni reagują na twoje pomysły.
Słuchanie sprawia ci więcej trudności, niż mówienie, ponieważ lubisz znajdować się na widoku; znudzisz się, jeśli nie weźmiesz czynnego udziału w rozmowie. "Rozglądasz się" za pomocą języka, a nie oczu: "Zgubiłam okulary. Czy ktoś widział moje okulary? Czy ktoś wie, gdzie są moje okulary?", a potem, kiedy na chwilę zgubisz wątek, werbalnie odnajdujesz go z powrotem - "Zaraz, zaraz, co ja takiego mówiłam?"
Wydaje mi się, że to miało coś wspólnego z wczorajszym koncertem".
Potrzebujesz afirmacji ze strony przyjaciół i partnera - odnosi się to do tego kim jesteś, co robisz, jak wyglądasz i niemal każdej innej sprawy.

Jeśli jesteś Introwertykiem (I), to najprawdopodobniej:

Czasem ludzie mówią o tobie: "nieśmiały", lub "trzyma się na dystans"; niezależnie od tego, czy się z tym zgadzasz, uważasz się za osobę spokojną i refleksyjną i nigdy nie masz dość czasu dla siebie.
Zazwyczaj przygotowujesz swoją wypowiedź; chciałbyś, żeby inni robili tak samo i nie wygadywali wszystkiego, co myślą; kiedy musisz stawić czoło konfrontacji, wolałbyś najpierw odpowiedzieć: "Muszę się nad tym zastanowić".
Ciszy i spokoju nigdy ci nie dość; potrafisz się jednak przystosowywać, rozwinąwszy wysoką umiejętność koncentracji, dzięki której nie zwracasz uwagi na telewizję, hałasujące dzieci, czy też prowadzoną w pobliżu rozmowę.
Nie umiesz powiedzieć "nie", kiedy ktoś chce się z tobą podzielić przemyśleniami, lub problemem; nazywają cię "świetnym słuchaczem", ale ty wiesz lepiej.
Żałujesz, że nie potrafisz wyrażać swoich myśli bardziej skutecznie; szczególnie nie znosisz ludzi, którzy mówią to, co ty właśnie miałeś zamiar powiedzieć.
Musisz "ładować baterie" spędziwszy jakiś czas w towarzystwie; im intensywniejsze było spotkanie, tym większa szansa, że później będziesz odczuwać znużenie.
Nie rozumiesz, dlaczego niektórzy ludzie nieustannie trajkoczą i nie potrafią zatrzymać swoich myśli dla siebie; masz ochotę powiedzieć im, żeby siedzieli cicho, ale rzadko to robisz.
Rodzice mówili ci często: "Wyjdź na dwór i pobaw się z przyjaciółmi"; być może martwili się o ciebie, bo lubiłeś/aś spędzać czas samotnie.
Wierzysz, że "słowa nic nie znaczą"; najprawdopodobniej reagujesz podejrzliwością, jeśli bliska osoba prawi ci zbyt wiele komplementów, albo mówi coś, co kto inny wcześniej już powiedział.

Jeśli jesteś Percepcjonistą (P), to najprawdopodobniej:

Preferujesz ściśle określone odpowiedzi na określone pytania; kiedy pytasz kogoś o godzinę, wolisz usłyszeć "trzecia pięćdziesiąt dwie", niż "zaraz czwarta".
Lubisz skupiać się na tym, co w danej chwili robisz i zasadniczo nie zastanawiasz się nad tym, co będzie później; ponadto wolisz raczej coś zrobić, niż myśleć o tym.
Najbardziej satysfakcjonują cię zadania, które wymagają ciężkiej pracy i dają wymierne rezultaty; nawet jeśli nie cierpisz sprzątania, wolisz się nim zająć, niż rozmyślać nad tym, w jakim kierunku idzie twoja kariera zawodowa. Wierzysz, że jeśli coś nie jest zepsute, nie należy tego naprawiać; nie rozumiesz, dlaczego niektórzy ludzie muszą ciągle wszystko ulepszać.
Wolisz zajmować się faktami i liczbami, niż koncepcjami i teoriami; jesteś w kłopocie, kiedy nie dostajesz wyraźnych instrukcji.
Wolisz szczegóły od ogólników; denerwuje cię, kiedy ktoś mówi: "Oto ogólny zarys - szczegółami zajmiemy się później". W rozmowie jesteś bardzo dosłowny; tak samo odbierasz to, co słyszysz i często pytasz ludzi: "Mówisz poważnie, czy żartujesz?".
Łatwiej ci dostrzec poszczególne drzewa, niż cały las; w pracy z zadowoleniem zajmujesz się swoim działem i nie interesujesz się, w jaki sposób wiąże się on z całą organizacją.
Zgadzasz się z poglądami, że "zobaczyć znaczy uwierzyć"; jeśli ktoś ci powie:
"Pociąg przyjechał", nie przyjmujesz tego za pewnik, póki sam nie zobaczysz.

Jeśli jesteś iNtuicjonistą (N), to najprawdopodobniej:

Wierzysz, że czas jest względny; niezależnie od tego, która godzina, nadal masz czas, żeby zrobić jeszcze parę rzeczy. Wolisz raczej marzyć o tym, na co wydasz następną pensję, niż zająć się bilansem własnego budżetu.
Na większość pytań zazwyczaj odpowiadasz ogólnikami; nie rozumiesz, dlaczego tak wielu ludzi nie potrafi wykonać twoich instrukcji i irytujesz się, kiedy ktoś wymaga od ciebie konkretów.
Wierzysz, że nudne szczegóły są zbyteczne. Lubisz dowiadywać się, jak działają różne rzeczy, ale jedynie dla przyjemności, jaką ci to sprawia.
Masz słabość do kalamburów i gier słownych. Zazwyczaj myślisz o kilku rzeczach równocześnie; przyjaciele i koledzy często oskarżają cię o roztargnienie.
Zamiast akceptować rzeczy takimi, jakimi się wydają, szukasz wśród nich wzajemnych związków i połączeń.; Zawsze pytasz: "Ale co to oznacza ?" Przyszłość i możliwości, jakie ona ze sobą niesie, są dla ciebie bardziej intrygujące, niż niebezpieczne; zazwyczaj bardziej fascynujesz się tym, dokąd zmierzasz, niż tym, gdzie w tej chwili jesteś.

Jeśli jesteś Myślicielem (M), to najprawdopodobniej:

Lubisz dowodzić swoich racji poświęcając harmonię dla dobra precyzji.
Jesteś dumny ze swego obiektywizmu, mimo to, że niektórzy oskarżają cię o chłód i nieczułość; nic nie jest jednak dalsze od prawdy.
Charakteryzują cię raczej niezłomne przekonania, niż miękkie serce; jeśli się z kimś nie zgadzasz, powiesz mu, nawet, gdy zabrzmi to obraźliwie; nie chcesz milczeć, pozwalając rozmówcy wierzyć, że miał rację.
Wolisz rozstrzygać spory opierając się na tym, co właściwe i zgodne z prawdą, a nie co sprawiedliwe i dobre.
Uważasz, że lepiej mieć rację, niż być lubianym; nie sądzisz że trzeba lubić osobę, z którą się pracuje, żeby wykonać dobrą robotę.
Nie boisz się podejmować trudnych decyzji i nie rozumiesz, czemu tak wielu ludzi martwi się rzeczami, które nie mają nic wspólnego z właśnie omawianą kwestią.
Tylko to, co logiczne i naukowe wywiera na tobie jakieś wrażenie; temu też chętnie wierzysz. Najprawdopodobniej odnosisz się sceptycznie do typologii i jej osiągnięć.
Liczby i cyfry pamiętasz łatwiej, niż twarze i imiona.
Potrafisz zachować chłodny spokój i obiektywizm w sytuacjach, kiedy wszyscy inni się denerwują.

Jeśli jesteś Uczuciowcem (U), to najprawdopodobniej:

Uważasz za dobrą decyzję taką, która bierze pod uwagę uczucia innych ludzi.
Uważasz, że miłości nie da się zidentyfikować; bardzo się obrażasz na tych, którzy próbują.
Lubisz służyć innym; zrobisz niemal wszystko, żeby ich uszczęśliwić, nawet poświęcając własną wygodę.
Zastanawiasz się czasem: "Czy nikogo nie obchodzi, czego ja chcę ? ", ale niełatwo ci rzeczywiście komuś to powiedzieć.
Lubisz wyświadczać uprzejmości; na przyjęciu możesz zacząć obsługiwać gości, nawet jeśli nie jesteś gospodarzem.
Potrafisz stawiać się na miejscu innych; na każdym zebraniu to ty najprawdopodobniej pytasz: "A jak to wpłynie na związanych z tą sprawą ludzi ?".
Bez wahania odwołasz to, co powiedziałeś, jeśli dostrzeżesz, że ktoś poczuł się urażony. W rezultacie ludzie mogą cię oskarżać o brak zdecydowania.
Wolisz harmonię od jasności; konflikty w grupach, lub podczas spotkań rodzinnych, budzą twoje zażenowanie. Będziesz się starać ich unikać ( "Zmieńmy temat" ), albo spróbujesz załatwić sprawę czułością ( "Uściśnijmy się na zgodę" ).
Ludzie często oskarżają cię o to, że bierzesz wszystko do siebie.

Jeśli jesteś Sędzią (S), to najprawdopodobniej:

Zawsze na kogoś czekasz i masz wrażenie, że nikt nigdy nie przychodzi na czas.
Wszystko masz poukładane i nie spoczniesz, dopóki wszystko nie znajdzie się na swoim miejscu.
Wiesz na pewno, że gdyby wszyscy robili jedynie to, co powinni robić ( i wtedy, kiedy powinni ), na świecie żyłoby się o wiele lepiej.
Budząc się rano wiesz, jak będzie wyglądał twój dzień; masz plan i trzymasz się go.
Nie lubisz niespodzianek i wszystkim dajesz to do zrozumienia.
Sporządzasz listy i korzystasz z nich, bywa, że zrobiwszy coś, czego nie było na liście, dopisujesz to później jedynie po to, żeby można było to skreślić.
Uwielbiasz porządek; masz własny specjalny system układania rzeczy w lodówce, wieszania ubrań w szafie itd.
Ludzie uważają, że się gniewasz, chociaż wcale tak nie jest; po prostu wyrażasz swoja opinie.
Lubisz robić wszystko szybko i mieć to z głowy, nawet jeśli później trzeba to poprawiać.

Jeśli jesteś Obserwatorem (O), to najprawdopodobniej:

Uwielbiasz poznawać nieznane, nawet jeśli chodzi o coś tak prostego, jak nowa droga z domu do pracy.
Nie planujesz swoich zadań, ale czekasz, żeby zobaczyć, czego będą wymagały; ludzie twierdzą, że nie znasz się na organizacji, ale ty wiesz lepiej. Musisz się bardzo wysilać w ostatniej chwili, aby skończyć pracę na czas.
Najprawdopodobniej zdążysz, ale przy okazji doprowadzisz wszystkich do szału.
Nie wierzysz, że "staranność popłaca", nawet jeśli lubisz, żeby wszystko było uporządkowane. To, co naprawdę się liczy, to kreatywność, spontaniczność i wrażliwość.
Zazwyczaj zmieniasz pracę w zabawę; jeśli czegoś nie można w ten sposób zmienić, najprawdopodobniej nie warto tego robić - a przynajmniej nie przez dłuższy czas.
W rozmowie często zmieniasz temat; nowym tematem może być wszystko, co ci przyjdzie do głowy, albo pojawi się w pokoju. Nie lubisz się do niczego zobowiązywać; wolisz mieć możliwości wyboru.
Masz zwyczaj odkładania w nieskończoność to, czego nie musisz koniecznie zrobić dzisiaj; zrobisz to wtedy, kiedy będzie trzeba - być może.
Masz skłonność do pewnych niejasności: od czasu do czasu, choć nie zawsze, to wszystko zależy.

SEKS I INTYMNOŚĆ:

Ekstrawertycy:
lubią mówić - przed, po i w trakcie.
Introwertycy:
wolą przeżywać ten moment w cichej ekstazie.
Percepcjonistów:
podnieca bezpośrednie doświadczenie pięciu zmysłów - dotyk, smak, widok, słuch, zapach.
INtuicjonistów:
z kolei podnieca wyobrażanie sobie radości, jakie przynosi doznanie zmysłowe.
Myśliciele:
lubią analizować akt erotyczny, żeby następnym razem mogło być jeszcze lepiej.
Uczuciowcy:
chcą po prostu cieszyć się chwilą bez dłuższej analizy.
Sędziowie:
wolą wszystko zaplanować, a potem trzymać się planu.
Obserwatorzy:
z kolei chcą spontanicznie cieszyć się chwilą.

Ważne, abyście pamiętali, że nikt nie jest "gorszy" z powodu jakiegoś seksualnego problemu. Seks, to nie przedstawienie, a partnerzy nie są aktorami. Choć przyjemność i satysfakcja są tu mile widziane, nierzadko erotyczne zbliżenie jest wyrazem wielu innych spraw, a więc na żadne oceny, własne, czy cudze, nie ma tu miejsca.
Każdy z nas wnosi do związku cały wachlarz potrzeb, które wyrażane są poprzez sytuacje intymne. Im więcej wiesz o potrzebach własnych i partnera, tym łatwiej możesz przyznać sobie prawo spełniania ich i pomóc w tym partnerowi.. A jeśli niektóre potrzeby nie są spełniane za każdym razem, nie jest to porażka.
Naprawdę powinniśmy przestać myśleć o seksie w kategoriach: "przegrana, czy wygrana", "dobry, czy zły", "porażka, czy sukces" i zacząć brać pod uwagę różnice osobowościowe, potrzebę eksperymentowania, uczenia się, dawania i dzielenia się doświadczeniami przez obie strony. To nie jest ulica jednokierunkowa, ani sprawa odnosząca się do jednej tylko osoby. Mówienie: "to twój problem" jest całkowicie niewłaściwe, chyba, że gotów jesteś również powiedzieć: "pomogę ci w tym", lub: "ja również mam w tym swój udział".